Jak je tedy možné, že jedna jediná technická věc, v rukou jednoho člověka umí zachránit tisíce, ale v rukou jiného umí tisíce lidí zahubit? Jak je možné, že v jedné části světa je všeho nadbytek a na druhé straně je všeho tak hrozný nedostatek, který představuje chudobu nejvyšší úrovně, ze které se málokdo má schopnosti a motivaci dostat, protože mu to, jak žije, ve slumech na skládce přijde normální? Technika, řekněme bagr, dokáže dodat naději a zachránit zasypaného, ale také umí bořit domy, které jsou někomu v cestě za jeho přeludem bohatství.
Spoustu technických vymožeností používáme běžně, jsou již součástí našeho života a jinak si to už ani nedokážeme představit. Přitom to není tak dlouho, co lidé danou technickou věc neznali a i tak šťastně a spokojeně žili. Jak je to tedy možné? Jak mohli naši předci bez dnešní techniky postavit takové zázraky, jako jsou pyramidy, dlouhé mosty přes řeky, tunely i podzemní doly. Jak mohli vůbec žít bez dnešní lékařské techniky, která mnohým zachraňuje či prodlužuje život, jak mohli osidlovat jiné kontinenty, když před sebou měli tisíce kilometrů a v lepších případech maximálně koně či osla.
Mohli to dělat a také to dokázali, protože i bez dnešní techniky měli touhy a přání, které si plnili tím, že postupně vytvářeli dnešní techniku, přes mnoho pokusů a omylů, úspěchu i neúspěchů. Ať vezmeme do ruky jakoukoliv technickou věc, dá se s ní bořit a ubližovat, ale také stavět a pomáhat. Je to jen na nás lidech, jak se ke své budoucnosti postavíme. Zda se pro nadvládu naší technikou všichni vzájemně zahubíme, nebo dokážeme něco nádherného a dokonalého vybudovat pomocí stejných prostředků, kterými můžeme ničit.
A jak využíváte techniku Vy? Využíváte ji k tvoření a budování, nebo k ničení, zkáze a záhubě naší civilizace i civilizací příštích?