Pro japonské zahrady jsou typickými rostlinami sakura, azalka, bambus, javor a samozřejmě různé bonsaje. Další charakteristickým znakem je použití prvků vytvořených pomocí vody, kamene a písku. Tyto zahrady jsou místy odpočinku a klidu. Můžeme se zde procházet po upravených cestičkách, posedět na lavičce či v altánku, pozorovat z můstku nad jezírkem rybky, těšit se pohledem na krásné kompozice živých i neživých zahradních prvků.
Základ tohoto zahradního stylu pochází z Číny. Japonci ho ovšem „vypilovali“ k dokonalosti. První zahrady vytvářeli už v 6. století ve městě Kjóto. Rychle se rozšířily po celém Japonsku. Ve středověku začalo docházet k rozdělování zahrad do skupin podle účelu a osob, které je využívají. Jsou to zahrady parkové, rezidenční, čajové, meditační a suché. Japonské zahrady jsou charakteristické tím, že každý detail má svůj význam. Například umístění a tvar pískového pole, kamene nebo i větvičky. Umění vytváření těchto zahrad ovládají samozřejmě nejlépe mistři oboru z Japonska. Ovšem zahraniční mistři zahradníci se od nich pilně učili a učí. Takže zahrady tohoto stylu jsou dnes oblíbené prakticky po celém světě! Pokud nám tento styl „padl do oka“, určitě i u nás najdeme ty pravé profesionály, kteří ho umí! Vytvoření velké japonské zahrady necháme určitě na nich. Pokud nemáme k dispozici dostatečný prostor na zahradu celou, můžeme vytvořit třeba jen takový japonský koutek, terasu nebo předzahrádku. Pokud se do takového projektu pustíme sami, je potřeba nastudovat alespoň základní informace a znát použití hlavních prvků.
Rostliny
Na záhony a k cestičkám se sázejí azalky, sakury, javory, bambus. Samozřejmě také bonsaje, které se umisťují i do různých nádob. K vodě a do vody se dávají hlavně kosatce a lekníny. Japonští mistři to nepřehánějí s barevností. Říkají, že pokud je v zahradě příliš mnoho barev, působí to disharmonicky a způsobuje chaos.
Voda
Ta by zde chybět neměla. Ve velkých zahradách se vytváří potoky, jezírka, vodopády. Pokud na tyto prvky nemáme dostatek místa, můžeme vybudovat alespoň malé jezírko.
Písek a kámen
Prvky tvořené kameny, štěrkem a pískem jsou využívány především v tzv. zahradách suchých. V místech, kde není možné použití vody, nahrazují ji symbolicky. Písek a štěrk, pokud jsou ve vhodné úpravě, představují vodní hladinu. Velké kameny nahrazují vodopády a také hory. Ploché kameny jsou zase výborným materiálem pro budování zahradních cestiček.