Někteří kutilové se pouští i do náročných akcí, jako je montáž či oprava elektroinstalace. Předesíláme, že tyto práce by měl vykonávat odborník, a že je nelze doporučovat nikomu, kdo nemá patřičné vzdělání, ovšem když už se tak stane, mohou tu vzniknout některé velmi nebezpečné momenty, které ohrožují lidské životy nebo majetek.
Průřezy vodičů – představte si, že zajdete do hobby marketu a nakoupíte tam elektroinstalační materiál. Anebo si jej jednoduše objednáte v e-shopu a v té pestré nabídce sáhnete po levnějším řešení, které vypadá lákavě a zdá se být bezpečné. Jenže problém tkví v tom, že pokud si zvolíte příliš tenké průřezy vodičů, a zatížíte je vyšším odběrem v zásuvkách, vodiče se mohou přehřívat , což pak může vést až ke zkratu a k požáru. Toto jsou velmi nebezpečné situace, které by se neměly podceňovat, a znát správný průměr elektrické kabeláže je základ.
Rozmístění zásuvek – amatér se rozhodne umístit zásuvky do místnosti ve větším počtu a třeba jej napadne, že by si mohl usnadnit práci v kuchyni a nainstalovat zásuvku hned vedle kuchyňského dřezu. Anebo do blízkosti sprchového koutu, aby se přímo ze sprchy mohl holit elektrickým strojkem. Zásuvky umístěné příliš blízko zdroje vody jsou velmi nebezpečné a mohou vás nebo kohokoli jiného usmrtit. Voda jako vodivé prostředí je smrtící při kontaktu s elektrickým proudem.
Svítidla – velice podobné jako se zásuvkami je to i se svítidly, pokud je instalujete na místa, kde přichází do kontaktu s vodou, bez patřičného IP krytí. Toto se týká třeba právě koupelen nebo kuchyní, prádelen, prostor s bazény či vířivkami. Měli byste tedy znát zásady při nákupu svítidel s IP krytím a také znát jednotlivé stupně IP, které určují, jak moc je svítidlo zabezpečeno před vodou či prachem nebo různými předměty. V tomto by vám mohl být nápomocný právě kvalifikovaný elektrikář.