Plot ze dřeva je tradiční a dává mu přednost stále mnoho lidí. Vnímáme jej také jako něco přirozeného, co k našemu obydlí neodmyslitelně patří.
Jak vnímá dřevo naše podvědomí – podvědomí je jednou ze složek našeho já, promlouvá k nám hlasem vnitřní intuice, příjemného pocitu, lásky, pravdy, moudrosti a dobra. Ve skutečnosti je řídící složkou našeho já a promlouvá k nám především skrze pocity. Z opracovaného dřeva vyzařuje naše podvědomí pocity krásy, souladu, vznešenosti, vnitřního tepla, bezpečí a pohody. Bezpečně také sami v sobě uvnitř rozeznáme rozdíl mezi uměle vytvořeným laminátovým povrchem, byť s dokonalými kresbami letokruhů, od skutečného dřevěného masivu. Podvědomí zkrátka „neoblafnete“ ničím syntetickým.
Záleží i na barvě povrchové úpravy – dříve se dřevěné ploty Pergoly Trutnov natíraly hlavně syntetickými barvami, všimnete si toho v řadě starších filmů, ovšem oplocení tímto způsobem ztrácelo na své přirozenosti. Aby skutečně vynikla nádhera a přirozenost stavby dřeva, mělo by se upravovat pouze mořidly či lazurovacími laky. Těch se dnes prodává mnoho odstínů a tak není složité některý z nich preferovat. Jestliže jste rozhodnuti dřevěný plot vystavět kolem vašeho domu, pak nejprve přikládejte k fotografiím objektu jednotlivé odstíny lazur a buďte trpěliví. Vyplatí se využít za tímto účelem výpočetní techniku a posoudit vhodnost vašeho výběru na velkém monitoru.
Svislé či vodorovné – vodorovně pokládané plotovky nebo prkna spíše připomínají ohradu pro dobytek. Trváte-li na takovémto řešení, pak pokládejte latě ve dvou řadách střídavě za sebou, anebo je vkládejte mezi sloupky těsně pod sebe pod mírným zkosením. Takováto řešení plotů nejlépe vyniknou na kamenných podezdívkách a s kamennými sloupky a především pro vyšší oplocení, než je výška lidské postavy. Svislé plotovky vypadají nejlépe se zaoblenými horními hranami, důležité je volit naopak jejich nižší výšku, nejlépe v rozmezí od 120 do 150 cm.