Původ francouzského toustu
Francouzské tousty spatřily světlo světa v 15. století a nazývaly se pain perdu. To v překladu znamená ztracený chléb. Výhoda tohoto jídla je, že je chutné a navíc díky němu zužitkujete i starší kusy pečiva.
Francouzský toust je skromná kuchyně, ale s přidáním několika dalších surovin vykouzlíte chutné a vydatné jídlo k snídani i večeři.
2 verze
Francouzský toust můžete připravit na sladko i na slano.
1) na slano
Recept je zcela jednoduchý a můžete ho obměňovat podle toho, co zrovna máte doma. Připravte si směs z rozšlehaného vejce a mléka. V této směsi řádně obalte plátky toustového chleba a jako náplň použijte kvalitní šunku a sýr. Na másle je pak do křupava opečte a podávejte ozdobené kořením nebo bylinkami. Vnitřní náplň nepodléhá žádným přísným pravidlům a tak si ji můžete uzpůsobit dle svých chuťových preferencí.
Tip: aby výsledná chuť byla naprosto dokonalá, volte raději tučnější sýr jako například gorgonzola.
2) na sladko
Milujete sladké snídaně? Ano? Tak je sladký toust ta pravá volba. Stejně jako u slané verze se fantazii se meze nekladou a například místo vajec a mléka můžete plátek toustu potřít agávovým sirupem. Ten během opékání vytvoří chutnou zkaramelizovanou krustičku. Hotové opečené tousty můžete dozdobit karamelizovaným banánem, povidly nebo čokoládou. A pokud zrovna nemáte doma čerstvé ovoce, není na škoda sáhnout do spíže pro domácí kompot. I s ním bude chuť výtečná.
Tip: sladký francouzský toust chutná nejen dospělým, ale i dětem. Pro ně je můžete připravit s domácím pribináčkem nebo strouhanými jablky posypanými skořicí a cukrem.
Pokud si troufáte můžete celý recept ještě vylepšit přípravou domácího toustového chleba. Ale samozřejmě se nic nestane, pokud použijete ten kupovaný.
Přejeme vám dobrou chuť, ať už s tousty na sladko nebo na slano.