Jak nám v posledních dnech dali sociologové přes internet na vědomí, podařilo se jim zjistit, za jakou mzdu se dá v naší zemi důstojně žít. Tedy kolik si má člověk vydělávat, aby si připadal opravdu jako člověk a ne jako ubožák. Aby ze svých příjmů pohodlně pokryl svoje běžné výdaje.
Podle expertů ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR a Nadace Friedricha Eberta prý to loni dělalo 36850 korun hrubého v našem hlavním městě a 31463 korun hrubého ve zbytku republiky. Tolik prý každý z nás potřeboval, aby mohl takzvaně normálně žít. Tedy aby měl důstojné minimum. Nižší životní standard, chcete-li.
Podle nezávislých expertů z veřejných a vědeckých institucí, neziskových organizací a odborů tato částka stačí na to, aby člověk pracující na plný úvazek s jednou vyživovanou osobou bez stresu pokryl věci jako jídlo, bydlení, oblečení, dopravu, zdravotní péči, vzdělání a volnočasové aktivity a také si něco našetřil pro strýčka Příhodu. Na jídlo je prý u nás potřeba zhruba pět a půl tisíce měsíčně, na bydlení (když opomeneme drahou Prahu) přes osm tisíc, na oblečení a obuv přes jedenáct set, na dopravu sedmnáct stovek, telekomunikace přijdou člověka na víc než třináct stovek, volný čas a vzdělání na skoro tři tisíce a zdraví na tisícovku. A naspořit by si prý měl každý takový člověk 3226 Kč měsíčně.
Jsou to zajímavé počty. Ale mají jednu dost podstatnou chybu. Tu, že i když u nás máme nejnižší míru chudoby v rámci Evropské unie a nízkou nezaměstnanost, vyděláváme si nejenom mnohem míň než na západě, ale i mnohem míň, než kolik je zmíněná mzda potřebná pro normální život. A to se týká spousty lidí. Ta mzda nezbytná pro normální život se totiž skoro rovná průměrné hrubé mzdě a dosahuje na ni jen jenom asi půlka z nás. Ti, kdo berou minimální mzdu, mají míň než na polovinu toho normálního života, a spousta dalších na tom není o moc líp, nemůže tedy normálně žít. Připadne vám to normální?