Mít na zahradě bazén s čistou, průzračnou vodou, bude vás to lákat k relaxační koupeli, a možná, že ji nabídnete i svým přátelům, kteří k vám zavítají na návštěvu. Proč ne, je to skvělá příležitost užít si společné chvíle v klidném prostředí, rozhodně lepším, než v nějakém aquaparku, kde je doslova „hlava na hlavě“. I docela malé bazény umožňují vytvořit příjemnou atmosféru, ovšem s jednou podmínkou – že nabídnou vodní lázeň na úrovni – příjemně teplou, nezakalenou, bez řas, slizu a nebezpečných patogenů.
K tomu, abyste to dokázali, potřebujete mít k dispozici bazénovou chemii a filtraci.
Bazénová filtrace je tvořena čerpadlem a filtračním boxem, kudy prochází voda z nádrže přes filtrační médium. Tím bývá buď papírová vložka v tzv. kartuši, anebo křemičitý písek do filtrace. Písková filtrace je výkonnější a dokáže rychle zbavit nečistot i velké objemy nádrží, proto se také využívá častěji, a to i u zahradních bazénů.
Křemičitý písek pro filtrační nádoby je velmi levný, pořídíte jej doslova za pár stovek, ovšem písková filtrace skýtá ještě jednu výhodu – písek můžete nahradit zeolitem. Zeolit vychází cenově přibližně nastejno, ovšem díky jeho vlastnostem umožňuje vyšší filtrační výkon.
Je to dáno jeho vnitřní strukturou, která připomíná s trochou nadsázky mycí houbu. Uvnitř se nachází velmi drobné dutinky a do nich mohou pronikat nečistoty, čímž se filtrační schopnost znásobí. Ale to není vše, co zeolit dovede, tento velmi svérázný minerál na sebe váže některé jedovaté látky, jako je např. amoniak. Dochází k tomu při tzv. iontové výměně, kdy s pohlcováním čpavku zeolit uvolňuje do vody ionty některých minerálů, jejichž přítomnost je v bazénu naopak žádoucí. Máme tu tedy filtrační médium 3 v 1, a to žádný jiný přírodní nerost nedokáže. A za tu cenu, za kterou jej pořídíte, je to výkon skutečně nadstandardní.