Někdy máme štěstí, že zakoupenou ledničku, mrazničku nebo pračku vlastníme několik let a stále nám spolehlivě a bez problémů slouží. Možná, že budeme zvažovat koupi nového produktu, ale ten starý a funkční nám bude líto vyhodit. My ženy většinou na štěstí zatoužíme po obnově spotřebiče. Co bude výhodnější? Ponechat si spotřebič starý nebo se vydáme zakoupit nový? Měli bychom předem zvážit všechna pro a proti.
Rozhodně pokud je spotřebič již starší než deset let, neměli bychom s koupí nového váhat.
Nový spotřebič totiž bude energeticky úspornější než ten, u kterého rok výroby spadá třeba až do devadesátých let. Dnes si elektrické spotřebiče vybíráme především podle energetické třídy. Měli bychom vždy sáhnout po těch, které uvádějí spotřebu v energetické třídě A++. Neušetříme pouze za nákup nového spotřebiče. Měli bychom se s ním naučit i správně zacházet. Abychom využili ekonomický potenciál nově nakoupeného zboží, měli bychom v prvé řadě, správně nastavit provozní teplotu. Optimální teplota uvnitř chladničky je 5°C. Ledničku rozhodně neumísťujte do místnosti, kde je zbytečně vysoká pokojová teplota, podstatně se totiž zvýší spotřeba energie. Ač se to může zdát zanedbatelné, pro optimálního chodu dosáhneme úměrným naplněním chladničky nebo mrazáku. Snažme se u lednice co nejméně otevírat dveře.
Při každém zbytečném otevření dveří se zvyšuje odběr elektrického proudu. Pravidelně odmrazujte. Není to sice oblíbená činnost, ale zbytečná námraza opět chod spotřebiče zatěžuje větším odběrem. Pokud se odmrazování chcete vyhnout, kupte si lednici se systémem NO-FROST nebo FROST-FREE. Námraza se u spotřebičů s touto funkcí netvoří.
Nic to nemění na tom, že chladničku bychom měli občas vyčistit. Na čištění nepoužívejte abrazivní a aromatické prostředky. Bohatě vám postačí přírodní přípravky. Voda se sodou nebo octová voda vám poslouží stejně dobře, jako chemické přípravky.