Pod označením ČSN 223716 se ukrývá jeden strojírenský nástroj, který patří k nejrozšířenějším na světě. Uhodnete, o jaký výrobek se jedná? Strojaři budou možná v obraze a zpaměti na tuto otázku odpoví zcela přesně, a těm z vás, kteří se strojírenstvím nezabýváte, prozradíme, že se jedná o stranový soustružnický nůž. V naší zemi je soustružení tradičním strojírenským procesem a nahlédnete-li trochu do historie, objevíte prvopočátky této činnosti již v samotných počátcích průmyslové revoluce. První soustruh byl vynalezen v roce 1797, ovšem samotný princip soustružení, tedy obrábění otáčejícího se předmětu nožem, připadá již na období mezolitu přibližně deset tisíc let před naším letopočtem.
Postavit se k soustruhu a zhotovit jednoduchý válcový obrobek v určité rozměrové toleranci se učí již učni a studenti na středních školách, soustruhy jsou zpravidla tím prvním, s čím se tu seznamují. Konkurují jim snad pouze stojanové vrtačky. Práce na soustruhu je docela zábavná, zvláště pak, pokud vyrábíte umělecké předměty z kovu nebo ze dřeva, a některým lidem tato práce učarovala natolik, že se jí živí již mnoho let.
O soustružené výrobky je velký zájem mezi výrobci spotřebního zboží, zejména domácích spotřebičů, elektroniky, dopravních http://www.dpp.cz/infocentra/ prostředků a strojů, nábytku, svítidel, hraček či sportovních potřeb a soustružnický stranový nůž tu nachází uplatnění při práci s ocelí, mosazí, různými druhy bronzů, s plasty i se dřevem.
Soustružnické nože jsou velice levné nástroje a jsou dobře dostupné pro pořízení jakýmkoli strojírenským provozem, údržbářskou a zámečnickou dílnou, a mohou být i ve vybavení domácího kutila. Nože se zhotovují z nástrojové rychlořezné oceli, anebo jsou na řezné části připájeny destičky ze slinutých karbidů. Vyrábí se i vyměnitelné břitové destičky, které urychlují proces výroby součástek ve velkých sériích.